Skip to content

508 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block109
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,200
45%
Improvement Value:$186,000
55%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+1.5%
2024$7,698+12.0%
2023$6,876+2.4%
2022$6,717+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 11910, Page 289

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 10361, Page 820Recorded3/15/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8609, Page 392

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4052, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1910