Skip to content

5 W Browning RdCollingswood, NJ 08108

Apartment

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
May 1, 1987

Property Information

Block114
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
24%
Improvement Value:$791,000
76%
Total Assessment$1,041,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,546+1.6%
2024$22,181+3.9%
2023$21,340+2.3%
2022$20,870+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To:

DeedBook 4211, Page 529