Skip to content

268 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block114
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,659
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,100
40%
Improvement Value:$227,400
60%
Total Assessment$377,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+1.5%
2024$8,867+35.2%
2023$6,556+2.3%
2022$6,412+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,659DeedBook 12926, Page 331Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,659DeedBook 12480, Page 1899

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 12055, Page 1512Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 11537, Page 660Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$19,500

Property Built

Built

Year Built: 1950