Skip to content

14 W Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block116
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,700
32%
Improvement Value:$354,200
68%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581+1.5%
2024$9,440+4.1%
2023$9,067+2.4%
2022$8,857+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,900

To:

DeedBook 8487, Page 982

Property Sale

Sale
$266,750

To:

Property Sale

Sale
$118,000

To:

DeedBook 5094, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1954