Skip to content

125 W Browning RdCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block119
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,020
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,100
27%
Improvement Value:$510,900
73%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+1.5%
2024$15,502+4.1%
2023$14,890+2.4%
2022$14,545+47.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$456,000

To:

Sq Ft3,020DeedBook 11396, Page 1259

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 11078, Page 1844Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 11065, Page 1464Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 5277, Page 620

Property Sale

Sale
$67,000

Property Built

Built

Year Built: 1920