Skip to content

557 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,002
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
24%
Improvement Value:$687,800
76%
Total Assessment$905,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,982+1.5%
2024$16,733+4.1%
2023$16,072+2.4%
2022$15,700+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft3,565DeedBook 9991, Page 1571

Property Built

Built

Year Built: 1925