Skip to content

111 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block122
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,100
39%
Improvement Value:$297,300
61%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+1.5%
2024$6,689+4.1%
2023$6,424+2.4%
2022$6,276+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 9744, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1926