Skip to content

722 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$111,100
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block176
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
41%
Improvement Value:$206,500
59%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+1.5%
2024$7,476+4.1%
2023$7,180+2.4%
2022$7,014+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$111,100

To:

Sq Ft1,374DeedBook 5237, Page 242

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4257, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1925