Skip to content

98 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Sep 18, 2002

Property Information

Block123
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,013
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,900
35%
Improvement Value:$425,000
65%
Total Assessment$652,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+1.5%
2024$9,631+4.1%
2023$9,251+2.4%
2022$9,037+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft2,013DeedBook 5259, Page 282

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4198, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1930