Skip to content

735 Woodlynne AveOaklyn, NJ 08107

Built 1928

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block129
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,500
45%
Improvement Value:$177,800
55%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+1.5%
2024$6,673+4.1%
2023$6,410+2.4%
2022$6,261+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,073DeedBook 7320, Page 1773

Property Built

Built

Year Built: 1928