Skip to content

230 Crescent BlvdCollingswood Boro, NJ 01980

Public Property

Last Sale Price
$386,375
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block126
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$600,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$13,091+4.8%
2001$12,491+12.1%
2000$11,144+2.7%
1999$10,850+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$386,375

To:

DeedBook 5094, Page 875

Property Sale

SaleMulti
$200,000