Skip to content

40 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block129
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage129,225
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,584,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,584,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$227,497+2642.7%
2024$8,295-60.5%
2023$21,012+2.3%
2022$20,549+2.1%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 12115, Page 1765Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5077, Page 881

Property Sale

Sale
$56,000