Skip to content

576 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1911

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block138
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,600
30%
Improvement Value:$475,000
70%
Total Assessment$682,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,430+1.5%
2024$14,218+4.1%
2023$13,656+2.4%
2022$13,340+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft2,679DeedBook 9921, Page 638

Property Sale

Sale
$68,000

Property Built

Built

Year Built: 1911