Skip to content

211 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block120
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,500
44%
Improvement Value:$262,900
56%
Total Assessment$468,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+1.5%
2024$9,364+4.1%
2023$8,994+2.4%
2022$8,786+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,266DeedBook 12503, Page 1379

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 10397, Page 624Recorded4/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920