Skip to content

4 Garfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 1985

Property Information

Block13
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
46%
Improvement Value:$188,400
54%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,660+1.5%
2024$6,562+4.1%
2023$6,303+2.4%
2022$6,157+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920