Skip to content

491 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block13
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,307
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,600
34%
Improvement Value:$306,300
66%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+1.5%
2024$8,798+4.1%
2023$8,451+2.4%
2022$8,255+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,307DeedBook 12088, Page 1351

Property Sale

Sale
$312,500
Sq Ft2,064DeedBook 11721, Page 231Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$311,400
DeedBook 8379, Page 1212

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4162, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1922