Skip to content

400 Virginia AveOaklyn, NJ 08107

Built 1928

Last Sale Price
$707,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block142
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,429
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,400
33%
Improvement Value:$421,200
67%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,244+1.5%
2024$14,034+4.1%
2023$13,480+2.4%
2022$13,168+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$707,000

To:

Sq Ft2,429DeedBook 12967, Page 1781

Property Built

Built

Year Built: 1928