Skip to content

408 Virginia AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block142
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
33%
Improvement Value:$432,800
67%
Total Assessment$644,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,358+1.5%
2024$12,177+4.1%
2023$11,696+2.4%
2022$11,425+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft1,798DeedBook 10715, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1920