Skip to content

311 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1928

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block155
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
35%
Improvement Value:$306,200
65%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+1.5%
2024$8,630+4.1%
2023$8,289+2.4%
2022$8,097+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft2,062DeedBook 10586, Page 477

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 10495, Page 140Recorded9/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1928