Skip to content

400 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Built 1900

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Nov 15, 2001

Property Information

Block156
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
25%
Improvement Value:$419,900
75%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+1.5%
2024$11,634+4.1%
2023$11,175+2.4%
2022$10,916+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft2,908DeedBook 5197, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1900