Skip to content

136 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jun 13, 1978

Property Information

Block16
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
39%
Improvement Value:$303,600
61%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,253+1.5%
2024$11,088+4.1%
2023$10,650+2.4%
2022$10,403+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft1,842

Property Built

Built

Year Built: 1925