Skip to content

114 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2010

Property Information

Block16
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
31%
Improvement Value:$400,600
69%
Total Assessment$579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729+1.5%
2024$9,586+4.1%
2023$9,207+2.4%
2022$8,994+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,900

Property Built

Built

Year Built: 1925