Skip to content

1026 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 2012

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block171
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,300
43%
Improvement Value:$172,600
57%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+1.5%
2024$5,351+4.1%
2023$5,139+2.4%
2022$5,020+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 12596, Page 255

Property Sale

Sale
$202,500
Sq Ft1,440DeedBook 11981, Page 215Recorded2/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 9325, Page 435

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5181, Page 347

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3898, Page 311