Skip to content

1016 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1905
Other Exempt

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 31, 2018

Property Information

Block171
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
32%
Improvement Value:$330,000
68%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$8,595+1.0%
2020$8,511+1.3%
2019$8,399+2.7%
2018$8,181+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 10893, Page 925Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5288, Page 382

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5126, Page 303

Property Sale

Sale
$42,000

Property Built

Built

Year Built: 1905