Skip to content

124 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block17
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
40%
Improvement Value:$268,400
60%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+1.5%
2024$8,982+4.1%
2023$8,627+2.4%
2022$8,427+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 7042, Page 1249

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 5095, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1925