Skip to content

326 Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 5, 2012

Property Information

Block185
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,575
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
27%
Improvement Value:$587,600
73%
Total Assessment$802,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,058+1.5%
2024$14,837+4.1%
2023$14,251+7.0%
2022$13,318+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,575DeedBook 9699, Page 1353

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 9466, Page 893

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 8346, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 4998, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1900