Skip to content

704 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block85
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
31%
Improvement Value:$533,900
69%
Total Assessment$776,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,804+1.5%
2024$16,557+4.1%
2023$15,903+2.4%
2022$15,535+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,528DeedBook 8054, Page 1690

Property Built

Built

Year Built: 1906