Skip to content

11 Harding TerrCollingswood, NJ 08108

Built 1941

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block187
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,600
46%
Improvement Value:$235,600
54%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+1.5%
2024$9,138+4.1%
2023$8,777+2.4%
2022$8,574+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 12879, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1941