Skip to content

740 Bettlewood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block187
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,322
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
33%
Improvement Value:$425,500
67%
Total Assessment$630,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,386+1.5%
2024$13,190+4.1%
2023$12,669+2.4%
2022$12,375+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,322DeedBook 8546, Page 347

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7535, Page 318

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5188, Page 352

Property Sale

Sale
$44,900

Property Built

Built

Year Built: 1940