Skip to content

701 W Browning RdOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block188
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,300
40%
Improvement Value:$315,900
60%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+1.5%
2024$9,952+4.1%
2023$9,559+2.4%
2022$9,338+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 11497, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1952