Skip to content

704 Everett AveOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block188
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,000
48%
Improvement Value:$232,300
52%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,954+1.5%
2024$9,807+4.1%
2023$9,420+2.4%
2022$9,202+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 11945, Page 1107

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5177, Page 264

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4063, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1952