Skip to content

724 Everett AveOaklyn, NJ 08107

Built 1963

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block188
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
33%
Improvement Value:$444,900
67%
Total Assessment$661,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,474+1.5%
2024$11,305+4.1%
2023$10,859+2.4%
2022$10,607+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,631DeedBook 10586, Page 1554

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7740, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1963