Skip to content

720 Everett AveOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block188
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFST1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,000
50%
Improvement Value:$217,100
50%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140+1.5%
2024$9,991+4.1%
2023$9,596+2.4%
2022$9,374+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$214,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 7714, Page 490

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5218, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1952