Skip to content

219 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 31, 2008

Property Information

Block18
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
37%
Improvement Value:$309,800
63%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120+1.5%
2024$8,986+4.1%
2023$8,631+2.4%
2022$8,431+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,050DeedBook 8760, Page 558

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4137, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1970