Skip to content

225 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block18
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
30%
Improvement Value:$429,000
70%
Total Assessment$612,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+1.5%
2024$13,564+51.9%
2023$8,932+2.4%
2022$8,725+5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$631,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 12141, Page 1481

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,224DeedBook 11749, Page 554Recorded6/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925