Skip to content

233 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block18
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
42%
Improvement Value:$246,900
58%
Total Assessment$427,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,693+1.5%
2024$8,565+4.1%
2023$8,227+2.4%
2022$8,036+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,694DeedBook 9923, Page 764

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 8141, Page 410

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5266, Page 742

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5104, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1925