Skip to content

252 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block18
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
48%
Improvement Value:$183,600
52%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695+1.5%
2024$6,597+4.1%
2023$6,336+2.4%
2022$6,189+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 7313, Page 1775

Property Built

Built

Year Built: 1925