Skip to content

131 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block20
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
37%
Improvement Value:$331,300
63%
Total Assessment$522,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,067+1.5%
2024$10,904+4.1%
2023$10,473+2.4%
2022$10,231+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 10494, Page 1205Recorded9/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$141,752
DeedBook 5217, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1925