Skip to content

126 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block20
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
43%
Improvement Value:$240,400
57%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+1.5%
2024$7,896+4.1%
2023$7,584+2.4%
2022$7,409+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 12349, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1920