Skip to content

101 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block20
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
29%
Improvement Value:$485,600
71%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,209+18.6%
2024$11,982+4.1%
2023$11,509+2.4%
2022$11,242+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000

To:

Sq Ft2,647DeedBook 10465, Page 1745

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 9092, Page 1129

Property Built

Built

Year Built: 1900