Skip to content

258 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block18
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
48%
Improvement Value:$179,500
52%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,482+1.5%
2024$6,387+4.1%
2023$6,134+2.4%
2022$5,992+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 12444, Page 472

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9855, Page 682Recorded8/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1925