Skip to content

27 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block21
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
37%
Improvement Value:$301,100
63%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+1.5%
2024$9,815+4.1%
2023$9,427+2.4%
2022$9,209+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907