Skip to content

38 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block21
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
45%
Improvement Value:$218,800
55%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340+1.5%
2024$8,217+4.1%
2023$7,893+2.4%
2022$7,710+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 9238, Page 1341

Property Sale

Sale
$86,700
DeedBook 5159, Page 492

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4029, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1920