Skip to content

39 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1903

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block21
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
42%
Improvement Value:$255,000
58%
Total Assessment$437,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,978+1.5%
2024$10,816+4.1%
2023$10,389+2.4%
2022$10,148+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 9726, Page 1250

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7297, Page 1100

Property Built

Built

Year Built: 1903