Skip to content

650 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block25
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
32%
Improvement Value:$364,300
68%
Total Assessment$535,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,147+1.5%
2024$9,012+4.1%
2023$8,656+2.4%
2022$8,456+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917