Skip to content

229 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
42%
Improvement Value:$280,300
58%
Total Assessment$479,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943+1.5%
2024$10,782+4.1%
2023$10,356+2.4%
2022$10,116+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907