Skip to content

214 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 10, 2011

Property Information

Block28
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
32%
Improvement Value:$386,500
68%
Total Assessment$568,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+1.5%
2024$10,449+3.2%
2023$10,125+4.3%
2022$9,711+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 9454, Page 1371

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7024, Page 1031

Property Built

Built

Year Built: 1907