Skip to content

245 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block28
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
35%
Improvement Value:$332,400
65%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+1.5%
2024$8,741+4.1%
2023$8,396+2.4%
2022$8,201+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 5097, Page 843

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4153, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1906