Skip to content

222 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Date
Oct 28, 2031

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
39%
Improvement Value:$286,400
61%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+1.5%
2024$9,631+4.1%
2023$9,251+2.4%
2022$9,037+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5129, Page 5613

Property Built

Built

Year Built: 1907