Skip to content

216 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block30
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
39%
Improvement Value:$282,100
61%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,089+4.5%
2024$9,658+27.7%
2023$7,562+2.4%
2022$7,387+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12080, Page 979

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,152DeedBook 11743, Page 51Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3845, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1910